Świetlica Środowiskowa

Świetlica Środowiskowa w Słowiku działa w pomieszczeniu przy OSP i powstała z inicjatywy władz samorządowych w grudniu 2007 roku. Działania Wójta Gminy Poczesna Krzysztofa Ujmy oraz radnych: Iwony Choła i Adama Morzyka zakończyły się utworzeniem miejsca, w którym dzieci i młodzież mogą spędzać swój wolny czas.


Prowadzeniem Świetlicy oraz organizacją zajęć zajmuje się Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej. Przygotowana przez Centrum oferta skierowana jest do różnych grup wiekowych. Wśród proponowanych zajęć znajdują się:

  • Koło plastyczne,
  • Koło taneczne,
  • Koło warcabowe.
Koła prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę – instruktora plastyki, trenera gry w warcaby 100-polowe, choreografa. Oprócz tego odwiedzającym świetlicę proponuje się:
  • Stały dostęp do Internetu,
  • Gry i zabawy planszowe i manualne,
  • Korzystanie ze sprzętu sportowego,
  • Zajęcia w terenie ( plener malarski, wycieczki, spacery),
  • Uczestniczenie w imprezach okazjonalnych.





Jedną z takich imprez był bal karnawałowy zorganizowany przez administratorkę dnia 22 stycznia 2008 roku. Wzięły w nim udział dzieci uczęszczające do świetlicy. Przygotowania do zabawy poprzedziły zajęcia koła plastycznego, w ramach których dzieci wykonały maski, jako uzupełnienie strojów karnawałowych, z materiałów kolorowych i połyskujących, tj. cekiny, brokat, bibuła, jak na karnawał przystało.
Przed rozpoczęciem zabawy należało jeszcze przygotować salę świetlicy. Na ten cel zostały zakupione kolorowe balony oraz bibuła. Dzieci czynnie wzięły udział w dekorowaniu. W mniejszej sali świetlicy uczestnicy balu przygotowali także słodki poczęstunek, po czym można już było rozpocząć zabawę karnawałową.


Oprócz tańców uczestnicy mogli wykazać się w grach i zabawach zręcznościowych, tj.: rzucanie kostką na odległość do miski, taniec par z balonem, pokonanie krótkiego dystansu z piłeczką niesioną na łyżeczce, taniec par na gazecie itp. Za wszystkie gry przewidziane były słodkie nagrody. Największą radość uczestnikom balu dostarczyła gra: "" Kto pierwszy"
Dzieci w świetlicy przywitały również tradycyjnie wiosnę przygotowując marzannę i organizując paradę nad Wartę.
Z okazji Święta 3 Maja w świetlicy został zorganizowany I Turniej Środowiskowy w warcabach 100-polowych. Uczestnicy otrzymali dyplomy za udział, a zwycięzcy zostali uhonorowani pucharami. Odzwierciedleniem działań świetlicy są prezentacje na gazetkach ściennych, na których zamieszczane są również prace uczestników koła plastycznego.
W okresie wakacyjnym świetlica zmieniła godziny funkcjonowania, aby stać się alternatywą placówki opiekuńczej dla dzieci najmłodszych. W godzinach od 800 do 1200 dzieci mają zapewnioną fachową opiekę i dostęp do zaplecza materiałowego świetlicy. Można rozwijać swoje zainteresowania plastyczne oraz taneczne pod opieką instruktorów. W ramach działań dodatkowych organizowane są wycieczki rowerowe i pikniki.